Akşan Grup, 1971 yılında Şimşek ailesi tarafından kurulmuş şirketler topluluğudur. Grup şirketleri; 2016 yılına kadar inşaat yükleniciliği, uluslararası müteahhitlik, endüstriyel yapı sistemleri üreticiliği ve gayrimenkul geliştiriciliği projeleri geliştirmiş, bileşenlerini üretmiş ve yerinde uygulamıştır. Ayrıca, kendi bünyesinde geliştirdiği gayrimenkul yatırımları için pazarlama, satış ve müşteri ilişkileri yönetimi de gerçekleştirmiştir.

Türkiye`de yapı karkası üretebilen ileri teknoloji bir endüstriyel tesise sahip tek müteahhitlik yapısı olmuştur. Kendi geliştirdiği yatırım projelerinde tasarım ve üretimlerini uygulayarak yaşam alanları oluşturan ve satışından gelir elde eden tek yapılanma olmuştur.

Türkiye`nin ilk ve en büyük, Avrupa`nın ilk 3 tesisi içerisinde yeralan tesisi ile, yıllık 10.000 konut endüstriyel üretimi kapasitesine (Çerkezköy OSB’de 24.000 m2 arazi üzerinde 6000 m2 kapalı alan ile yılda 55.000 ton hafif çelik yapı sistemi üretimi) sahiptir. Akşan Yapı ve Akkon Çelik, 2001-2016 seneleri arasında yurt içi ve yurt dışında 2 milyon metrekare`den fazla proje, üretim ve uygulama deneyimi oluşturmuştur.

2015 yılı itibarı ile, çözüm ortakları ile birlikte sağlanmış bu birikimi ulusal ve uluslararası konumlandırılacak lokal partnerlere aktararak, gelişmiş ülkelerdeki gibi bir konut edindirme sistemine ulaşmak amacı ile yeni yapılanması ile servis verecek şekilde iş modelini dönüştürmektedir.

1971 - Kuruluş (Şimşek İnşaat)
1984 - Akşan Grup yapılanması (Akşan Yapı dönüşümü)
2001 - Çelik yapı sistemleri üretimi (Akkon Çelik kurulumu)
2004 - Çelik yapı sistemleri ile ilk kooperatif uygulaması (Altınkum Kooperatifi)
2005 - Çelik yapı sistemleri ile yurtdışında uygulanmış ilk yapı (Longson Öğrenci Yurdu)
2006 - Çelik yapı sistemleri ile ilk gayrimenkul yatırımı (Terrace Life)
2014 - En başarılı gayrimenkul yatırımı (35.Sokak)
2014 - En başarılı markalı konut projesi (35.Sokak)
2014 - En başarılı yeşil konut projesi (35.Sokak)
2014 - En iyi az katlı konut projesi (35.Sokak)
2015 - Era yapılanması (Endüstriyel yapı çözümleri)

ERA FELSEFESİ

AKKON, endüstriyel yapı çözümlerine başarılı süreçler ile sahip olmayı sağlayan yeni nesil bir yapı edinme ekosistemi geliştirmiştir. Bu sistem, dijital platformlar sayesinde biraraya gelmeyi sağlayan güncel bir sosyal çözümdür. İleri teknolojiler ile üretilmiş endüstriyel yapılara ölçek ekonomisi ile ve maliyetine sahip olma yöntemidir.

Çözüm ortaklarına gerekli tüm eğitimleri ve uygulama deneyimlerini sağlayan, sertifikalandıran ve sürekli denetleyen yönetim sistemi, sunulan değerlerin sorunsuz teslimi için profesyonel tedarik, lojistik ve yerinde uygulama çözümüdür.

Endüstriyel yapı çözümleri, inşaat sahası dışında yalın üretim teknikleri ile kontrollü ortamlarda üretilen markalı bina bileşenleri/hacimleridir. Şantiye sahası dışında imalatların büyük kısmını çözerek zaman, maliyetler, kalite, sağlık faktörleri ve güvenlik açısından gelişim sağlamaktadır.

Üretimler milimetrik hassasiyettedir, kalite kontrol testleri ardından sevk edilir. Uluslararası normlara uygun komponentler, yaşam döngüsü sonuna kadar takip edilebilir (traceability). Beklenen sonuca ulaşmak kesindir. Kalitenin sürekliliğini sağlamak mümkündür. Hatasız ürünler teslim edilir. Verimlilik en üst düzeydedir. Güncel imalat bilgisine ulaşım, takip ve raporlama kolaydır. Farklı paydaşların ortak bir dijital platformda buluşması mümkündür.

Anlık veri ile yönetilen, kişiselleştirme taleplerine cevap verebilen ERA yeni nesil yapı edinme yöntemi, lokasyonu, yapı türünü, tasarım ve niteliklerini, birlikte girişim yapılacak kişileri seçilebilir kılan platformdur.

ARZDA PROFESYONEL ÖRGÜTLENME

AKKON, endüstri 4.0 dönüşüm yolunda iş ortaklarına kullanıcı bilgisi (big data) sağlar. Sistemine dahil ettiği ÇÖZÜM ORTAKLARI`nın tam entegrasyonu ile başarılı bir iş hacmi sağlarken, TEDARİKÇİ`lerine de yeni bir pazara ölçek ekonomisi ile sürekli üretim imkanı sunar.

AKKON, müteahhitlerin tek başına üstlenmesi gereken alım ve yapım gücü yerine, gerçek alıcıları biraraya getirerek sermaye yetersizliğini çözmektedir. Üstelik, proje finansmanı gerçek sermayedarler tarafından oluşturulmaktadır. Hatta yükselen faiz oranlarına rağmen bu yöntemde arzın azalması diğer yöntemlere göre çok daha yavaş olmaktadır.

ERA, müşterilerine sosyal bütünleşme, hukuki ve finansal çözümler, arsa temini, tasarım ve projelendirme, sorunsuz tedarik, milimetrik üretim, profesyonel lojistik, yetkin uygulama, gibi hizmetler sağlarken, çözüm ortaklarına da süreç eğitimleri, dijital pazarlama gibi servisler sunar.

ERA çözüm ortakları; sosyal dijital portal yöneticileri, serbest girişimciler, arsa sahipleri, yönetim, pazarlama ve hukuk danışmanları, müşteri finansmanı sağlayıcı partner bankalar, kooperatif yönetim kurulları ve bireysel müşterilerdir.

ERA tedarikçi iş ortakları; yapı karkası tedarik eden AKKON, diğer yapı malzeme üreticileri, tasarımcılar, projeciler, yerinde inşai uygulamaları gerçekleştirecek özel eğitimli çözüm ortakları, lojistikçiler olarak gruplanabilir.

MEMNUN MÜŞTERİLER

AKKON, son kullanıcıların karşılanmamış ihtiyaçlarının başında gelen “ gerçek maliyet” ile yapı temin etme imkanı sunarken , yaşayacakları yeri-yaşayacakları yapıyı-yaşayacakları komşularını seçebilecekleri en geniş kişiselleştirme imkanlarını da birlikte sunar.

Müşteriler tüm süreç te kendileri için en önemli kararları kendi iradeleri ve tercihleri ile verirler.